Cercetări arheologice în misteriosul sit de altitudine din Groșii Țibleșului -Tăușor

În perioada 23-26 august specialiștii Muzeului Județean de Istorie și Arheologie Maramureș au întreprins cercetări arheologice în misteriosul sit de altitudine din Groșii Țibleșului -Tăușor, jud. Maramureș. Așezarea a fost descoperită întămplător în anii ’80 de către un localnic, fiind întreprinse ulterior mai multe cercetări de suprafață în zonă. Pe lângă fragmentele ceramice aparținând cel mai probabil unei comunități de păstori din eneolitic, mai exact cultura Coțofeni (4,500 BP), au fost descoperite fragmente ceramice din epoca bronzului, grupul Lăpuș (3.500 BP) și un depozit de seceri. Așezarea este importantă datorită altitudinii (700 m) dar și faptului că ar fi prima locuire sezonieră de mineri cecetată în nord-vestul Transilvaniei. Săpăturile arheologice fac parte din proiectul de arheologie montană din Munții Țibleș și Lăpuș, coordonat de Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Maramureș în colaborare cu Institutul de Arheologie „Vasile Pârvan” din București.

Din colectivul de cercetare fac parte Bogdan Bobînă, Ancuța Bobînă, Ana Fetcu, Bogdan Pâclișan și Călin Șuteu.
Mulțumim pentru sprijin autorităților locale din Groșii Țibleșului, în special domnului primar și domnului viceprimar.