RIVULUS DOMINARUM 690-VESTIGII ŞI MĂRTURII ISTORICE MEDIEVALE

Consiliul Judeţean Maramureş şi Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie  vă invită joi, 13 iunie 2019, ora 15.00 la vernisajul expoziţiei Rivulus Dominarum 690 – Vestigii şi mărturii istorice medievale la Bastionul Măcelarilor, Piaţa Izvoarelor nr. 1, Baia Mare. Această activitate este prilejuită de împlinirea a 690 de ani de la atestarea documentară a oraşului Baia Mare, în trecut Rivulus Dominarum.

Expoziția în sine va găzdui atât panouri informative despre istoria și atestarea orașului Baia Mare cât și obiecte de patrimoniu din colecțiile muzeale. Vor fi reprezentate momente istorice, aspecte din cotidianul medieval și însemne ale diverselor bresle. Mineritul şi monetăria principalele îndeletniciri în jurul cărora s-a dezvoltat oraşul medieval Baia Mare vor fi puse în valoare în cadrul expozițional.

Serviciul Judeţean Maramureş al Arhivelor Naţionale este o instituție parteneră în cadrul organizării acestui eveniment și a furnizat imagini ale documentelor care atestă momente importante din istoria orașului Baia Mare.

O altă instituție parteneră este Colegiul de Arte Baia Mare. Profesorul Mihai Corlan a îndrumat următorii elevi pentru a susține recitalul de muzică medievală ce deschide expoziția:

1. Magnani – „Duetul nr. 1” interpretat de Hokman Madian cls. a IX-a clarinet, Gromutz Răzvan cls. a X-a clarinet;
  2. Bauer – „Preludiu” – Papelaş Mihai cls. a XI-a clarinet, Turc Ioan cls. a XI-a oboi;
  3. Mazas – „Duetul nr. 5” – Filipan Daniel cls. a IX-a vioară, Varga Florin cls. a IX-a vioară;
  4. Attaingnant – „Tourdion” – Petruş Andrei cls. a XI-a canto, Cicioc Alex cls. a XI-a canto, Pop Cătălin cls. a XI-a canto.