SESIUNEA ANUALĂ DE COMUNICĂRI ȘTIINȚIFICE 9-10 OCTOMBRIE 2019

În perioada 9-10 octombrie 2019, Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Maramureș organizează Sesiunea Anuală de Comunicări Științifice.

Deschiderea sesiunii va avea loc miercuri, 9 octombrie 2019, ora 18.00, cu vernisajul expoziției temporare „Mari fotografi din Transilvania. Secolele XIX-XX” (ediția a II-a), organizată de Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Maramureș în colaborare cu Muzeul Naţional Brukenthal Sibiu, Muzeul Naţional de Istorie a Transilvaniei Cluj-Napoca, Muzeul Național al Unirii Alba Iulia, Muzeul Casa Mureşenilor Braşov, Muzeul Judeţean Satu Mare, Muzeul Oraşului Oradea – Complex Cultural și Muzeul de Istorie Sighişoara.

La realizarea expoziției și-au adus contribuția următorii colegi: Delia Voina (Muzeul Naţional Brukenthal Sibiu), dr. Melinda Mitu (Muzeul Naţional de Istorie a Transilvaniei Cluj-Napoca), Ionela Simona Mircea (Muzeul Național al Unirii Alba Iulia), Ovidiu Savu (Muzeul Casa Mureşenilor Braşov), dr. Daniela Bălu, Diana Kinces (Muzeul Județean Satu Mare), dr. Ioan Ciorba (Muzeul Oraşului Oradea – Complex Cultural), Mihai Adonis, dr. Nicolae Teşculă (Muzeul de Istorie Sighişoara) și dr. Marius Câmpeanu (Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Maramureș).

Ziua de 10 octombrie 2019 este dedicată în exclusivitate sesiunii științifice. După deschiderea oficială vor fi prezentate, în plen, cinci volume: „Sebeșul și Marea Unire: memorii, acte și documente” – antologie, studii introductive, note și indici de Mihai-Octavian Groza, Iuliu-Marius Morariu, Gabriela-Margareta Nisipeanu, Claudia Fechete (prezintă: dr. Răzvan-Mihai Neagu), „Preoții Marii Uniri. Preoți din comitatele Turda-Arieș, Târnava Mare și Târnava Mică la Marea Unire” – autor Răzvan-Mihai Neagu (prezintă drd. Mihai-Octavian Groza), „Clădirile Unirii din Sibiu” – autori Alexiu Tatu, Alexandru Bucur, Marian Bozdoc și Ioan Bucur (prezintă: dr. Alexandru Bucur), „Centenarul Unirii 1918-2018. Maramureşul înainte şi după Marea Unire a românilor” – coordonator Marius Câmpeanu (prezintă: dr. Alexandru Bucur) și „Fondul Jertfelor Liniei Demarcaţionale (1919)” – autori Vasile Mărculeț și Alexandru Bucur (prezintă: Delia Voina).

Lucrările sesiunii științifice se vor desfășura pe patru secțiuni, după cum urmează: Istorie medievală și premodernă; Istorie modernă și contemporană, Științe Politice; Patrimoniu, Muzeologie; Istorie locală și Pedagogie muzeală. Sunt înscrise 44 de comunicări științifice, acestea urmând a fi susținute de specialiști în istorie, cercetători științifici, arhiviști și muzeografi din București, Cluj-Napoca, Sibiu, Brașov, Alba Iulia, Vaslui, Sebeș, Mediaș, Sfântu Gheorghe, Sighișoara, Turda, Făgăraș, Oradea, Satu Mare și Baia Mare.

La finalul sesiunii, participanții vor face o deplasare la Bastionul Măcelarilor, monument istoric de secolul XV, având ocazia să viziteze expoziția „Rivulus Dominarum 690 – Vestigii şi mărturii istorice medievale”, organizată pentru împlinirea a 690 de ani de la atestarea documentară a oraşului Baia Mare, cunoscut și cu titulatura de „Rivulus Dominarum”.