Ceramica dacică. Producţie şi utilitate

Expoziţia “Ceramica dacică. Producţie şi utilitate” doreşte să prezinte publicului unele aspecte ale civilizaţiei dacice prin prezentarea într-un mod inedit a diferitelor tipuri şi forme ceramice dar şi etapele confecţionării acesteia. Sala destinată expunerii cuprinde două secţiuni.

Afis-Ceramica-dacica-2012

În prima secţiune, în trei vitrine sunt prezentate forme ceramice dacice, piese originale, din zona capitalei-Sarmizegetusa, dar şi din Depresiunea Silvaniei sau din Maramureş. Secţiunea a doua este destinată reconstituirii unui atelier de olărit şi a principalelor tipuri şi forme ceramice dacice, precum şi utilitatea acestora (vase pentru păstrat provizii, pentru mâncat şi băut, pentru iluminat, vase de cult. Sunt prezentate şi etapele  confecţionării ceramicii, de la prepararea lutului, a diferitelor tipuri de modelare şi decor al vaselor. Expoziţia face parte din proiectului “Mari Civilizaţii ale Antichităţii, ediţia a II-a”, proiect derulat în parteneriat cu Muzeul Civilizaţiei Dacice şi Romane Deva, Muzeul Naţional de Istorie al Transilvaniei, Muzeul Judeţean de Istorie şi Artă Zalău, Muzeul de Etnografie şi Artă Populară Baia Mare, Asociaţia Terra Dacica Aeterna Cluj Napoca, Asociaţia HistArch din Baia Mare. Proiectul este finanţat de Administraţia Fondului Cultural Naţional.

Afis-Ceramica-dacica-2012_02