Bioarheologie la Baia Mare/Rivulus Dominarum

În perioada 11.07-05.08 2022 Muzeul Județean de Istorie și Arheologie din Baia Mare găzduiește prima întâlnire din cadrul proiectului de cercetare intitulat „Bioarheologie la Baia Mare/Rivulus Dominarumˮ la care participă inițiatorii drd. Priscilla Mollard și Adam Netzer Zimmer, ambii de la Universitatea din Massachusetts Amherst (SUA), alături de 11 studenți și absolvenți de la diferite universități din SUA și Australia, precum și un voluntar (elev la Colegiul Național ˮMihai Eminescuˮ din Baia Mare).

Proiectul inițiat de Priscilla Mollard urmărește continuarea investigațiilor antropologice a defuncților descoperiți cu prilejul cercetărilor arheologice preventive efectuate în perioada 2012-2014 în cimitirul aferent bisericii Sfântul Ștefan din Piața Cetății/Țintirim din Baia Mare.

Principalale rezultate obținute în acest an vor face obiectul unei conferințe de presă care va avea loc miercuri, 03.08.2022, începând cu ora 14, în sala de Conferințe a Muzeului Județean de Istorie și Arheologie din Baia Mare, strada Monetăriei, nr.1-3.

Priscilla Mollard, împreună cu Adam Netzer Zimmer și studenții cercetători ai proiectului vor discuta despre vestigiile antropologice din acest cimitir, precum și despre scopurile și obiectivele lor de cercetare din acest an și din anii următori.

De asemenea, vineri 05.08.2022, ora 10, în aceeași locație va avea loc prima Conferință Anuală Internațională din cadrul proiecului „Bioarheologie la Baia Mare/Rivulus Dominarumˮ, la care vor fi prezentate proiecte de cercetare privind sănătatea locuitorilor din Baia Mare medievală, precum și traumatisme ale scheletelor aflate pe cuprinsul cimitirului din Piața Cetății.

The County Museum of History and Archeology from Baia Mare is holding the first meeting of the ˮRivulus Dominarum Bioarchaeology Research Projectˮ in which founder Priscilla Mollard and co-founder Adam Netzer Zimmer, both from the University of Massachusetts Amherst, are participating along with 11 students and graduates from various universities in the USA and Australia , as well as a volunteer – high school student at ˮMihai Eminescuˮ National College – from Baia Mare.

The project initiated by our colleague Priscilla Mollard aims to continue the anthropological investigations of the deceased discovered during the preventive archaeological research carried out between 2012-2014 in the cemetery belonging to the Saint Stephen church in Piața Cetății/Țintirim from Baia Mare.

Main results achieved this year will be the subject of a press conference that will take place on Wednesday, 03.08.2022, from 2 p.m. in the Conference Room of the County Museum of History and Archeology from Monetăriei street, no. 1-3.

Priscilla Mollard, along with Adam Netzer Zimmer and the project’s student researchers will discuss the anthropological remains from this cemetery, as well as their research goals and objectives for this year and for years to come.

Also, on Friday 05.08.2022, from 10 a.m., in the same location, will be held the First Annual International Conference of the Rivulus Dominarum Bioarchaeology Project where they will be presented research projects on health in medieval Baia Mare as well as skeletal trauma in the Piata Cetatii collection.