Civil şi militar în lumea germanică

Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Maramureş cu sprijinul financiar al Administraţiei Fondului Cultural Naţional, în parteneriat cu Muzeul Judeţean de Istorie şi Artă Zalău, Muzeul Judeţean Satu Mare, Asociaţia Terra Dacica Aeterna Cluj Napoca, Asociaţia HistArch Baia Mare, organizează expoziţia temporară„CIVIL ŞI MILITAR ÎN LUMEA GERMANICĂ” cuprinsă în cadrul proiectului cultural „MARI CIVILIZAŢII ALE ANTICHITĂŢII, EDIŢIA A III-A”.

Expoziţia prezintă publicului aspecte din cultura materială a primelor populaţii germanice sosite în nord-vestul actualului teritoriu al României pe parcursul secolului II p. Chr. Expoziţia este structurată în două secţiuni, prima cuprinzând piese arheologice aparţinând populaţiilor  germanice vandale (cultura Przeworsk) din colecţiile celor trei muzee partenere. Cea de-a doua secţiune vizează reconstituirea în mărime naturală a unei faţade de locuinţă germanică şi a trei personaje, inclusiv a unui călăreţ, toate costumate conform tipului de populaţie reprezentată, în conformitate cu descoperirilor arheologice. Vernisajul expoziţiei va avea loc în data de 23. 10. 2013, orele 14.00, la sediul muzeului din Baia Mare, str. Monetăriei nr. 1-3, unde va putea fi vizitată de marţi până duminică între orele 08.00 – 16.00.