Cultura Suciu de Sus… la ea acasă

În perioada 9-10 octombrie 2021, în localitatea Suciu de Sus, specialiștii de la Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Maramureș din Baia Mare (dr. Carol Kacsó, dr. Viorel Rusu, Monica Ghiman, Zamfir Șomcutean, Dorian Ghiman) au organizat o interesantă și inedită expoziție care a prezentat piese de bronz și de ceramică descoperite în timpul campaniilor arheologice derulate de Muzeu, de-a lungul timpului, în Depresiunea Lăpușului: vase splendid decorate, topoare și celturi specifice epocii târzii a bronzului (a doua jumătate a mileniului II. î. Chr.). Denumită sugestiv „Cultura Suciu de Sus… la ea acasă”, expoziția a cuprins și câteva piese din patrimoniul Muzeului Județean Satu Mare, oferta culturală a celor două instituții muzeale fiind apreciată de către cei aproximativ 250 de vizitatori care, pe parcursul celor două zile (9-10 octombrie), au admirat vestigii de tezaur, descoperite în arealul Țării Lăpușului. Ne bucură faptul că, în cea mai mare măsură, vizitatorii au fost elevi ai școlilor din Suciu de Sus și din localitățile învecinate. Sâmbătă, 9 octombrie a avut loc și sesiunea de comunicări științifice pe teme de istorie și arheologie „Interferențe culturale în spațiul lăpușean”, urmată de demonstrații de olărit ale artistului ceramist Daniel Leș și de o deplasare la siturile arheologice din localitate. Manifestarea, de un real succes, a fost organizată de către Asociația „Cultura Suciu de Sus”, cu sprijinul Consiliului Județean Maramureș, a Primăriei comunei Suciu de Sus, Școlii Gimnaziale „Florea Mureșanu” Suciu de Sus, Muzeului Județean Satu Mare și Muzeului Județean de Istorie și Arheologie Maramureș din Baia Mare.