Itinerarea expoziţiei temporare „Maramureşeni la Alba Iulia. 1 Decembrie 1918”

Expoziția  documentar-istoricăMaramureşeni la Alba Iulia. 1 Decembrie 1918” realizată de către Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Maramureş din Baia Mare, în cadrul proiectului cultural cu acelaşi nume (finanţat de Ministerul Culturii şi Identităţii Naţionale  prin programul Acces Centenar 2017) a fost recent itinerată şi vernisată la Muzeul Maramureşean Sighetu Marmaţiei, partener în acest proiect.

Scopul principal al proiectului cultural  este de a readuce în memoria colectivă personalitatea delegaţilor aleşi de către membrii comunităţilor locale, pentru a-i reprezenta la Alba Iulia şi pentru a hotărî Unirea în numele lor.

Vernisarea expoziţiei (la 27 martie 2018) a fost parte a unui eveniment cultural mai amplu care a inclus şi lansarea cărţii  „Marea Unire a Românilor. Oameni, locuri, documente din Maramureș (1918-1919)”  scrisă de Gheorghe Todinca, director al Muzeului Maramureșan.