„Lumina de la capătul tunelului”

Joi, 15 decembrie 2022, de la ora 17, la sediul Muzeului Județean de Mineralogie „Victor Gorduza” din Baia Mare, vă invităm la vernisajul expoziției temporare „Lumina de la capătul tunelului”, organizată de Muzeul Județean de Mineralogie „Victor Gorduza”, Muzeul Județean de Istorie și Arheologie și trei colecționari particulari (Toma Gross Rocneanu, Costin Gavril, Condovici Marius).

Demersul expozițional valorizează colecții publice și particulare de mijloace de iluminat (opaițe) utilizate în subteran, mineritul constituind, secole la rând, baza dezvoltării comunităților din Baia Mare și împrejurimi, dar și din alte zone ale Maramureșului.

În aceeași locație, de la ora 18 sunteți așteptați la spectacolul artistic „Pietre care vorbesc…pietre care cântă.”

Vă așteptăm cu drag!