Noaptea Muzeelor 2016 la Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Maramureş

Noaptea Muzeelor 2016

Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Maramureş (Baia Mare, str. Monetăriei 1-3) invită publicul să viziteze expoziţiile permanente „Minerit şi civilizaţie în Maramureş” (recent deschisă), „Călătorie în universul Ceasului”, „Comori ale Epocii Bronzului în Nordul Transilvaniei”, „Mari civilizaţii ale Antichităţii”.

Bastionul Măcelarilor (Baia Mare, Piaţa Izvoarelor, nr.1) monument istoric de secol XV, aflat în patrimoniul muzeului, îşi dechide porţile pentru vizitatori.

Expoziţiile de la sediul Muzeului Judeţean de Istorie şi Arheologie Maramureş şi de la Bastionul Măcelarilor pot fi vizitate în data de 21.05.2016 între orele 18.00-00.30, iar intrarea este liberă, realizându-se pe bază de bilet gratuit.

Având în vedere desfăşurarea acestui eveniment, în data de 21.05.2015, în intervalul orar 10.00-17.00, Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Maramureş şi Bastionul Măcelarilor vor fi închise.

Parteneri: Consiliul Județean Maramureș

Alte informaţii despre evenimentul Noaptea Muzeelor.

home_bg_night