Proiectul cultural „Maramureşeni la Alba Iulia. 1 Decembrie 1918” va primi finanţare de la Ministerul Culturii şi Identităţii Naţionale prin Programul ACCES CENTENAR-sesiunea 2017

Proiectul a fost depus de către Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Maramureş din Baia Mare, având ca partener Muzeul Maramureşan din Sighetu Marmaţiei. Finanţarea activităţilor din cadrul proiectului cultural este realizată prin programul Ministerului Culturii şi Identităţii Naţionale, ACCES CENTENAR-sesiunea 2017. Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Maramureş din Baia Mare este singura instituţie publică de cultură dintre cele 19 entităţi ale căror proiecte sunt finanţate prin acest program.
Scopul principal al proiectului cultural „Maramureşeni la Alba Iulia. 1 Decembrie 1918” este de a readuce în memoria colectivă – prin cercetarea de teren, comunicarea rezultatelor şi valorificarea expoziţională a rezultatelor cercetării, în preajma Centenarului Marii Uniri – a delegaţilor aleşi de către membrii comunităţilor locale, pentru a-i reprezenta la Alba Iulia şi pentru a hotărî Unirea în numele lor.
Sub semnul vectorial al scoaterii din uitare, ne propunem să refacem axa personalităţilor din acest colţ de ţară şi a contribuţiilor acestora la devenirea noastră istorică, context în care se conturează oportunitatea integrării în circuitul naţional de valori a unui panteon memorial de excepţie. „Micile” contribuţii locale au constituit, de-a lungul timpului, autentice elemente de consecvenţă în politica reală de emancipare conturând în esenţă acel Corpus al elitelor româneşti. Contextul socio-politic românesc, propriu perioadei istoriei moderne, respectiv secolul XIX şi începutul secolului XX, a conturat destine umane excepţionale, generaţii reprezentative pentru istoria naţională.
Perioada de desfăşurare a proiectului cultural este octombrie-noiembrie 2017.

Author: MJIA MM