Notice: Undefined index: Open Sans in /home/muzeubaiamare/public_html/wp-content/themes/Nexus/epanel/custom_functions.php on line 1812

Notice: Undefined index: Open Sans in /home/muzeubaiamare/public_html/wp-content/themes/Nexus/epanel/custom_functions.php on line 1817

Notice: Undefined index: Open Sans in /home/muzeubaiamare/public_html/wp-content/themes/Nexus/epanel/custom_functions.php on line 1826

Ritualuri funerare în Epoca Bronzului în nordul Transilvaniei

Vineri, 15 aprilie 2016, orele 12,00, la sediul Muzeului Județean de Istorie și Arheologie Maramureș, din Baia Mare, str. Monetăriei 1-3, vă invităm la vernisajul expoziției temporare ”Ritualuri funerare în Epoca Bronzului în nordul Transilvaniei”.
Expoziția prezintă vestigii arheologice din patrimoniul Muzeului Județean de Istorie și Arheologie Maramureș și Complexului Muzeal Bistrița-Năsăud, referitoare la practicile funerare aparținând următoarelor culturi arheologice:Wietenberg, Suciu de Sus, Lăpuș și Noua.
Expoziția face parte dintr-un proiect cultural derulat de Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Maramureș și Complexul Muzeal Bistrița-Năsăud.

ritualuri_funerare

Fotografii de la vernisajul expoziţiei:

expo_01

expo_02