RIVULUS DOMINARUM 690 – Vestigii și mărturii istorice medievale

Publicația Rivulus Dominarum 690–Vestigii și mărturii istorice medievale este rezultatul unui proiect cultural realizat de Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Maramureș, cu sprijinul Municipiului Baia Mare, prin programul de finanțare nerambursabilă în anul 2019.

Cartea a fost prezentată și distribuită deja de către echipa proiectului (Oana Leșiu, dr. Viorel Rusu, Lucia Pop, Minerva Luca, Virginia Marian, Zamfir Șomcutean) în două instituții de învățământ băimărene (marți, 19 noiembrie 2019 la Liceul Tehnologic „Transilvania” și miercuri, 20 noiembrie la Colegiul Tehnic „C.D.Nenițescu”), bucurându-se de aprecieri din partea elevilor și a profesorilor interesați de istoria locală.

Miercuri, 27 noiembrie 2019, va fi rândul elevilor de la Colegiul Național „Vasile Lucaciu” Baia Mare să primească publicația în cadrul unei întâlniri cu cei care au contribuit la apariția publicației culturale Rivulus Dominarum 690–Vestigii și mărturii istorice medievale.