Tezaurul de denari romani de la Berchezoaia

Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Maramureș vă invită să vizitați expoziția temporară „Tezaurul de denari romani de la Berchezoaia”. Expoziția face parte din programul cultural intitulat „Din colecția numismatică a muzeului”, prin care instituția dorește să facă cunoscut publicului larg numeroasele tezaure și colecții numismatice pe care le tezaurizează, atât prin intermediul proiectelor expoziționale, cât și editoriale. În acest sens, amintim valorificarea culturală a Tezaurului de denari romani de la Oarța de Sus (prin organizarea unei expoziții și a unui proiect cultural în cursul anului 2018), precum și publicarea (la sfârșitul anului 2020) a lucrării „Tezaurul monetar roman de la Oarța de Sus” (autori: Georgeta Maria Iuga, Raul Cardoș) editată de Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Maramureș, Seria Studii și Cercetări Maramureșene 3. Tezaurul de denari romani de la Berchezoaia este cea mai recentă descoperire de acest gen de pe teritoriul administrativ al județului Maramureș, fiind expus vizitatorilor în premieră. Autorii descoperirii acestui tezaur sunt membrii Asociației Detecție Nord, Vasile-Ovidiu Papuc, Lucian-Alexa Onea și Vlad-Călin Sarmași, iar curatorul expoziției este Raul Cardoș.

Expoziția poate fi vizitată de marți până duminică între orele 10-17, la sediul muzeului din Baia Mare, strada Monetăriei, nr. 1-3.